تبلیغات
بیکاری و آثار آن - نقش خانواده ها در بیکاری جوانان

نقش خانواده ها در بیکاری جوانان

دوشنبه 24 آبان 1389 09:51 ب.ظ

نویسنده : غزل ...
مدرک گرایی

در جامعه امروزی ما در بسیاری از موارد ، مدرک گرایی حرف اول را می زند و برای به کارگیری افراد در مشاغل مختلف، مدرک به عنوان اولویت اول مد نظر است، به عنوان مثال اگر به آگهی های استخدام روزنامه ها دقت کنیم تقریباً همگی آنها برای مشاغلی که ارزش اجتماعی مورد پسند جوانان را دارد، مدرک دانشگاهی را به عنوان شاخص اولیه استخدام مدِنظر می گیرند و به همین دلیل است که جوانان ما تمام هدف زندگیشان تحصیل در دانشگاه است. ( البته به جز معدود کسانی که علم را به خاطر خود علم دوست دارند و در پی کسب آن هستند) نکته مهم دیگر این است که حتی جوانانی که به دانشگاه راه پیدا می کنند تا به گمان خودشان شغلی بهتر داشته باشند، پس از فارغ التحصیلی با مشکلات عدیده ای برای کسب شغل مواجه می شوند و در نتیجه در کسب پایگاه اجتماعی مناسب دچار تعارض می گردند. همین که جوان به دورانی می رسد که باید خودش را اداره کند، در مورد هدف های شغلی خود واقع بینانه تر فکر می کند.نوجوانانی که می توانند نقش های اجتماعی و فردی متنوعی را ایفا کنند از لحاظ اجتماعی و عاطفی برای زندگی آتی مهیاترند.

در همین زمان است که تلاش می کند تا توانایی ها و امیدهای خود را با امکانات موجود وفق دهد. متأسفانه چندان امکاناتی هم برای کمک به این جوانان و نوجوانان فراهم نیست و به همین دلیل علایق شغلی یک جوان به صورتی غیر سیستماتیک رشد می کند و معمولاً تحت تأثیر والدین، پیشنهادهای دیگران و برخورد تصادفی با مشاغل مختلف و مشاغلی که دوستان به آن مشغولند، قرار دارد. چشم انداز شغلی نوجوانان و جوانان امروزی چیست؟ نرخ بیکاری جوانان افزایش بسیاری داشته است، نوجوانان و جوانانی که تحصیلات و مهارت های کمی دارند، ناچارند تاوان این ضعف ها را بپردازند؛ ولی حتی تحصیلات پیشرفته ضامن یافتن شغلی مناسب نیست و چشم اندازهای شغلی در مقایسه با سال های گذشته چندان خوب نیست.

نقش خانواده ها در استقلال فرزندان

والدین از عوامل مهمی هستند که می توانند به فرزندانشان کمک کنند تا از عهده آنچه لازمه مستقل شدن است، برآیند و به بزرگسالی توانا، متکی به خود و دارای تصویر مثبت از خود تبدیل شوند. نقش اصلی والدین در هدایت صحیح نوجوانان و جوانان ، فراهم کردن شرایط و امکانات مناسب آموزش، هدایت یادگیری نوجوانان به منظور کمک به رشد و تکامل همه جانبه آنان است. والدین برای آن که بتوانند این نقش را به نحو شایسته انجام دهند، باید تفاوت های فردی فرزندان خود را بشناسند. فرزندان والدین مستبد که صرفاً به فرزندان می گویند که چه باید بکنند و همچنین فرزندان والدین بی اعتنا که غیر مسئول و بی توجه هستند به مشکلات بسیاری دچار می شوند.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -